4b na warsztatach w Bibliotece Miejskiej

Dzień Książki (8)

19 kwietnia klasa 4b uczestniczyła w warsztatach w ramach Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galeria Książki, a dotyczyło kultury Łotwy.

Na początku dzieci poznawały geografię, historię i kulturę tego nadbałtyckiego kraju. Dowiedziały się jaki jest narodowy sport Łotyszów, jak mieszkańcy spędzają noc świętojańską, a także wielu innych ciekawych informacji. Poznały mrożącą krew w żyłach legendę o fladze Łotwy i nauczyły się pozdrawiać małych Łotyszy w ich języku.

Następnie pani prowadząca pokazała uczniom książkę dla dzieci o przygodach Żołędziaczka, która została przetłumaczona z języka łotewskiego. Ciekawe było to, że takich tłumaczeń jest na polskim rynku wydawniczym niewiele. Uczniowie mieli okazję zaprzyjaźnić się z Żołędziaczkiem, bowiem każdy z nich wylosował fragment jego przygód, przeczytał je i przystąpił do pisania dalszej części jego przygód. Korzystając z programu komputerowego, uczniowie tworzyli barwne, bogato ilustrowane przygody tego sympatycznego bohatera. Zabawa była wspaniała. Każdy czuł się i pisarzem, i ilustratorem swojej książki.

fot. MBP Galeria Książki