Piłka siatkowa dziewcząt

Od września 2010 r. w naszej szkole istnieje klasa sportowa o profilu piłka siatkowa dziewcząt. Mogą się w niej kształcić dziewczęta pragnące rozwijać swoją pasję, podnosić na wyższy poziom swoje umiejętności techniczne, zdolności motoryczne, a przy tym dobrze się bawić.

Piłka siatkowa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportowych w Polsce. Można to zawdzięczyć sukcesom męskiej i żeńskiej reprezentacji oraz dobrej postawie polskich drużyn w europejskich pucharach. Grę w polskiej lidze coraz częściej wybierają gwiazdy światowej siatkówki, a co się z tym wiąże poziom krajowych rozgrywek znacznie się podniósł.

Aby poza dobrą zabawą osiągnąć wysoki poziom sportowy, treningi siatkówki trzeba zacząć już w szkole podstawowej. Korzyści wczesnego rozpoczynania zajęć w siatkówce związane są ze znacznymi możliwościami kształcenia motoryki, w szczególności koordynacji ruchowej właściwie już w wieku 9-13 lat. Dobra koordynacja ruchowa jest niezbędna do opanowania techniki w piłce siatkowej. Nie jest to łatwe, ponieważ ruchy wykonywane w tej grze niczym nie przypominają naturalnych ruchów występujących w innych grach zespołowych.

Pierwsze etapy szkolenia wymagają wiele wytrwałości i cierpliwości zarówno od ćwiczących jak i prowadzącego. Jednak dzięki zastosowaniu pewnych środków np. zastosowanie w procesie nauczania gier i zabaw pozwalają uatrakcyjnić te trudne początki. W treść zajęć wplatane jest dużo ćwiczeń ogólnorozwojowych, szczególnie z zakresu gimnastyki i lekkoatletyki.

Należy również podkreślić olbrzymie walory wychowawcze gier zespołowych, takie jak: kształcenie umiejętności współpracy w grupie, samodyscypliny, współodpowiedzialności za wynik drużyny czy też szacunku dla rywala. Jednocześnie uprawianie którejkolwiek z zespołowych gier sportowych doskonale rozwija wszystkie cechy motoryczne, angażując większość grup mięśniowych. Rozwijanie specjalnych cech motorycznych potrzebnych do opanowania techniki czy taktyki gry odbywa się bowiem na bazie ogólnego przygotowania fizycznego. Ma ono za zadanie podniesienie stanu zdrowotnego zawodników – uczniów, wyrobienie prawidłowej sylwetki i postawy, doskonalenie ważnych dla codziennego życia nawyków i umiejętności oraz wzmocnienie podstawowych układów organizmu.

Uczennice naszej szkoły biorą udział w zawodach dwójek Oświęcimskiej Ligi Minisiatkówki, organizowanej przez MOSIR Oświęcim oraz UKS Setbol Oświęcim, startują również w rozgrywkach MZPS oraz w innych turniejach towarzyskich.

Po zakończeniu edukacji w naszej szkole, dziewczęta chcące dalej rozwijać swoje umiejętności siatkarskie, mogą to robić w klasie sportowej MG2 oraz w klubie Setbol Oświęcim. Treningi specjalistyczne oraz ogólnorozwojowe prowadzą wykwalifikowani trenerzy.

Informacja:

Trener – Marek Wasztyl