Obchody 100-lecia niepodległości

9

Przez cały ubiegły tydzień trwały w naszej szkole obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz Tydzień dla Niepodległej przebiegał w biało – czerwonych barwach. Uczniowie każdej klasy z dumą nosili wyróżniające ich klasę biało – czerwone emblematy. Były to kotyliony, wstążeczki, opaski, a nawet muszki. Ten niezwykły czas poświęciliśmy również na praktyczną lekcję historii i patriotyzmu na miarę małego Polaka. Klasy IV – VIII rywalizowały ze sobą w „pokojach zagadek historycznych”. Dzieci rozwiązywały zadania, rebusy, krzyżówki, związane z tematyką niepodległościową. Niektóre zagadki dotyczyły wybitnych Polaków, którzy współtworzyli wielkość naszej Ojczyzny, a inne naszego „tu i teraz” – naszej małej ojczyzny. Historię Oświęcimia, przybliżył nam gość Spotkania Czwartkowego, pan Mirosław Ganobis, który z ogromną pasją opowiadał dzieciom, jak ciekawym miastem był przedwojenny Oświęcim, jak wzorcowo wręcz układało się wspólne życie mieszkańców, którzy byli przecież przedstawicielami różnych kultur, tradycji, religii. Dowiedzieliśmy się również, że wielu mieszkańców naszego miasta brało udział w bezpośredniej walce o odzyskanie niepodległości – reprezentacja oświęcimian w Legionach była bardzo liczna. W środę na wystawie pamiątek historycznych mogliśmy obejrzeć stare przedmioty, fotografie, które przynieśli uczniowie.

W czwartek obejrzeliśmy widowisko pt. „Co zrobiliśmy z naszą wolnością”. Przedstawienie uświadomiło dzieciom, że wolność i niepodległość to wartości wywalczone z bronią w ręku przez zwykłych ludzi, którzy umieli dla nich poświęcić swoje życie. W domach czekały matki, żony, dzieci, a oni każdego dnia musieli dokonywać wyboru: walczyć i być może zginąć, czy wracać do najbliższych, którzy tak bardzo ich potrzebują? Zostawali, walczyli, ginęli i dzięki ich ofierze mamy dziś wolną i niepodległą Polskę. Takie pokazanie walki o ojczyznę uświadomiło uczniom, że każdy Polak miał w niej swój udział. Czy była to walka czynna, czy tęsknota, czy cierpienie sieroctwa, biedy, samotności – wszystko to stanowiło ofiarę, z której zrodziła się niepodległość.

W piątek, wspólnie z wieloma szkołami naszego miasta, a także naszego kraju, równo o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, by pod przewodnictwem Pani Dyrektor odśpiewać 4 zwrotki hymnu Polski.

Swój wkład w celebrowanie tego wspaniałego wydarzenia, jakim jest odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, włączyły się również klasy młodsze, które uczestniczyły w programie przygotowanym na ta okazję przez klasy 3a i 3b.

Cieszymy się wolnością, choć na co dzień niezbyt często pamiętamy, że jest to dar, o który trzeba się nieustannie troszczyć. Zachęcamy uczniów, aby każdy z nich na miarę swoich możliwości dokładał swoją cegiełkę do tej wspólnej wspaniałej budowli, jaką jest nasza Ojczyzna.

Galeria zdjęć