Hokej na lodzie

unia

W naszej szkole od 1987 roku działają klasy sportowe o profilu hokej na lodzie. Głównym celem powstania tych klas jest szerzenie kultury fizycznej wśród dzieci, dbanie o prawidłowy ich rozwój fizyczny, wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę dotyczącą rozwoju fizycznego i motorycznego, zasad higienicznego trybu życia, wykształcenia wśród uczniów nawyku aktywnego spędzania czasu.

Uczniowie biorą udział w zajęciach treningowych, które odbywają się na lodowisku zaraz po zakończeniu przez nich lekcji w szkole. Głównym zadaniem tych zajęć jest nauka gry w hokeja na lodzie, opanowanie przez dzieci podstawowych elementów technicznych i taktycznych tej dyscypliny sportu, która jest najpopularniejszym sportem w naszym mieście.
Uczniowie tych klas są równocześnie zawodnikami Uczniowskiego Klubu Hokejowego Unia Oświęcim, który jest organizatorem różnego rodzaju zawodów (mecze ligowe, turnieje), w których uczestniczą doskonaląc swoje umiejętności.

Od początku powstania pierwszej klasy sportowej nasze drużyny biorą udział w rozgrywkach ligi śląskiej we wszystkich kategoriach młodzieżowych. Klasa IV tworzy drużynę „MIKRUSÓW”, klasa V „ŻAKÓW MŁODSZYCH”, a klasa VI „ŻAKÓW STARSZYCH”. Do momentu utworzenia gimnazjum klasa VII i VIII tworzyły drużyny „MŁODZIKÓW”.

W każdym sezonie zdobywaliśmy medalowe miejsca w tych rozgrywkach, wielokrotnie je wygrywając. Osiągając dobre rezultaty w lidze nasze drużyny kwalifikowały się do finałów mistrzostw Polski, które były rozgrywane w kategoriach Żaków Starszych i Młodzików. Już nasz pierwszy występ rocznika 1977 zakończył się sukcesem. Zawodnicy tej drużyny wywalczyli II miejsce w Żakach i III w Młodzikach dwa lata później. Z tej klasy mieliśmy również pierwszego reprezentanta Polski w seniorskiej drużynie, a był nim Jarosław Kłys, który do tej pory występuje na naszych lodowiskach. Rocznik 1979 zdobywa II miejsce w Mistrzostwach Polski Żaków, a dwa lata później zostaje Mistrzem Polski Młodzików, które jest pierwszym dla naszego klubu w tej kategorii wiekowej. Rocznik 1980 II miejsce w Żakach i Młodzikach, rocznik 1981 II miejsce w Żakach, a w Młodzikach nie ma równych sobie i pewnie zdobywa złoty medal. Rocznik 1982 II miejsce w Żakach i Młodzikach, rocznik 1983 Mistrzostwo Polski w Żakach, które było pierwsze dla naszego klubu w tej kategorii wiekowej i II miejsce w Młodzikach. Rocznik 1984 II miejsce w Żakach i III w Młodzikach, rocznik 1985 II miejsce w Żakach, rocznik 1986 Mistrzostwo Polski w Żakach. Od rocznika 1989 podniesiono limit wiekowy kategorii i finały Mistrzostw Polski rozgrywane są już tylko dla młodzieży gimnazjalnej.

W szeregach zawodników klasy sportowej mamy również dziewczynki. Po trzech latach szkolenia w naszej placówce najzdolniejsi zasilają szeregi klas sportowych w Gimnazjum nr 3 w Oświęcimiu.

Dzięki naszym klasom sportowym wielu zawodników trafiło do drużyny seniorów, w której występują do dnia dzisiejszego. Naszą pierwszą drużyną tworzą w większości wychowankowie naszych klas sportowych, w których zaczynali swoją przygodę z hokejem na lodzie.

Wielu naszych wychowanków było powoływanych do reprezentowania naszego kraju w różnych kategoriach wiekowych o randze Mistrzostw Świata. Wielu z nich kontynuowało swoją naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego.