Apel o niepełnosprawności

5

„Czy potrafisz zauważyć wokół siebie ludzi potrzebujących pomocy?”

Pod takim hasłem 12 grudnia 2014r. w naszej szkole odbył się apel dla klas IV-VI. Uczniowie zostali wprowadzeni w ten temat poprzez krótki film nakręcony w ośrodku Stowarzyszenia dla osób niepełnosprawnych Promyk w Oświęcimiu. Bohaterami byli podopieczni tegoż Ośrodka. Chętnie dzielili się z nami swoimi marzeniami, talentami. Dało się zauważyć ogromną radość na ich twarzach pomimo ich niesprawności fizycznej czy też intelektualnej. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy nawiązać współpracę, która już się rozpoczęła. Dwie uczennice z naszej szkoły od pewnego czasu są tam wolontariuszkami i przychodzą regularnie by przebywać z osobami, które posiadają pewne trudności. By z nimi po prostu być, uczyć się ich potrzeb i radości z życia. Kolejne dwie uczennice podejmą wolontariat już za niedługo. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w kontakcie z drugą osobą. To czasami my ludzie zdrowi nie potrafimy się cieszyć zdrowiem, życiem i tym co posiadamy. Uczniowie podczas apelu mogli się przekonać jak bardzo trudno pokonać przeszkody siedząc w wózku inwalidzkim, jak trudno napić się wody z butelki nie mając rąk. W dniu 15 grudnia 2014r. klasy IIIa i b także miały możliwość uczestniczenia w apelu poświęconym niepełnosprawności osób. Na koniec uczniowie obejrzeli fragment filmu pt. “Człowiek bez rąk i bez nóg”. Przekazane treści dały nam wszystkim wiele do myślenia. Poprzez spotkanie z osobami niepełnosprawnymi nauczymy się ich zauważać, pomagać, a także podziwiać za ich trud. Osoba niepełnosprawna wymaga stałej opieki. Dzięki swoim rodzicom opiekunom mogą normalnie żyć i spełniać swoje marzenia.

Słowa podziękowania kierujemy do Pana M. Neumana, który nakręcił i zmontował cały film, zaprezentowany podczas apelu.

Galeria zdjęć