Ciekawe hobby, dlaczego warto je rozwijać?
6 kwiecień 2023Zainteresowania mają sprawiać dziecku frajdę i rozwijać jego upodobania. Jednak przede wszystkim powinny być dla niego pewnego rodzaju wyzwaniem – niewątpliwie hobby pozwala kształtować umiejętności dziecka i odkrywać jego talenty, które mogą zaowocować w przyszłości. Co więcej, pielęgnując różnorodne zdolności malucha, przyczyniasz się do doskonalenia jego osobowości i intelektu.
Dzieci zwykle identyfikują się ze swoimi pasjami, dlatego pierwsze sukcesy na wybranej płaszczyźnie mogą zwiększyć ich poczucie własnej wartości. Systematyczne ćwiczenia uczą cierpliwości i determinacji, co może zaprocentować również w innych dziedzinach życia. Z racji tego, że dzieciaki nie boją się wyzwań i jak gąbka chłoną nową wiedzę, wysiłek fizyczny i intelektualny doskonale stymuluje pracę ich mózgu.
Hobby pozwala również zachować równowagę pomiędzy szkołą a czasem wolnym, co niewątpliwie wzmacnia u dzieciaków odporność na stres. Jeśli twoje dziecko przejawia zainteresowania zarówno sportowe jak i muzyczno-artystyczne, pamiętaj, że obie te dziedziny mogą się doskonale uzupełniać. Przykładem są perkusiści, którzy nierzadko zamieniają bębny na piłkę, ponieważ podczas gry na perkusji są w ciągłym ruchu i dzięki temu mają świetną kondycję, a także doskonale rozwiniętą koordynację ruchową
Rodzicu !
Pamiętaj, by nie obciążać malucha zbyt dużą ilością zajęć dodatkowych – na jego barkach spoczywa już cała masa obowiązków szkolnych.
W dzisiejszych czasach obowiązki szkolne to dla dzieci tylko ułamek ich codzienności. Korepetycje, treningi, lekcje muzyki, kursy językowe… Natłok zajęć pozalekcyjnych sprawia, że dzieci często narzekają na zmęczenie. Pamiętaj, że jeśli twoje dziecko jest przeciążone i zestresowane, skutek będzie odwrotny do zamierzonego – jego pasje staną się źródłem rozdrażnienia i przestaną mieć dobroczynne działanie. Dlatego tak ważne jest, by pomiędzy zajęciami zagościł również… czas na odpoczynek, niezbędny do prawidłowego rozwoju umysłowego dziecka. Szkrab ma wtedy możliwość samodzielnego zadecydowania o tym, czym chciałby się zająć. Odebranie mu tej możliwości sprawi, że nie będzie potrafił samodzielnie dokonywać wyborów, również w dorosłym życiu. Dlatego warto zachować umiar i ograniczyć zajęcia do dwóch, maksymalnie trzech tygodniowo. Nadmiar bodźców i ciągłe zmęczenie mogą bowiem utrudnić rozwój twojego dziecka.