Muzealna lekcja historii

MZO

8 listopada klasy ósme z „Jedenastki” przeżyły wyjątkową lekcję nie tak dawnej historii naszej „małej ojczyzny”. Była nią wizyta w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Uczniowie obejrzeli film pt. Kurierka”. Jest to historia Władysławy Rzepeckiej, tytułowej Kurierki, która w wieku zaledwie 17 lat podjęła się arcytrudnej i ryzykownej misji przewiezienia do Warszawy dokumentów będących świadectwem zbrodni niemieckich w KL Auschwitz. Szalona odwaga, opanowanie, a także perfekcyjna znajomość języka niemieckiego pozwoliły młodej dziewczynie odbyć tę podróż w towarzystwie niemieckiego oficera. Uczniowie z zapartym tchem śledzili tę niezwykłą podróż.

Następnie ósmoklasiści obejrzeli stałą wystawę Muzeum w interaktywnej formie prezentującą życie mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w dwudziestoleciu międzywojennym i podczas wojny, oraz pomoc, jaką nieśli oni więźniom obozu. Relacje ostatnich żyjących świadków historii dowodzą, że nasi krajanie nie przechodzili obojętnie obok niewyobrażalnego zła, jakie dokonywało się w obozie, ale z narażeniem życia starali się pomagać więźniom na różne sposoby.

Znajome miejsca, nazwiska uświadomiły uczniom, że również ich bliscy: dziadkowie, pradziadkowie są częścią tej chlubnej historii …

Galeria zdjęć