Wizyta w byłym obozie Auschwitz-Birkenau
21 listopada 2022Dnia 14 listopada klasy 8 odwiedziły obóz Auschwitz-Birkenau. Wyjście to dostarczyło wszystkim wielu wrażeń, przeżyć i wzruszeń. Uczniowie oprowadzani przez przewodnika, mogli poznać historię tego miejsca i zobaczyć w jakich warunkach żyli więźniowie. Wizyta w obozie rozpoczęła się pod bramą, na której widnieje napis “Arbeit macht frei” czyli “Praca czyni wolnym”. Każdy, kto przekroczył tę bramę, był skazany jedynie na różne tortury i śmierć. Następnie, podążając za przewodnikiem, uczniowie odwiedzili niektóre bloki, w których przebywali więźniowie i budynki obozowe, które pełniły specjalne funkcje. W każdym z pomieszczeń oglądali liczne fotografie, które przedstawiały ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej. Bardzo duże wrażenie wywarły na młodzieży dziecięce ubranka, buciki oraz różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku umieszczone za ogromnymi szybami, m.in. sterty okularów, walizek podróżnych podpisanych imieniem i nazwiskiem, garnków, szczoteczek i protez.
Następnie uczniowie przeszli do bloku 11. Tam w podziemiach znajdowały się cele, w których torturowano więźniów. Niektóre były tak małe, że zamknięci w niej ludzie, musieli stać przez całą noc, a rano wyruszyć do ciężkiej pracy. Widzieli również celę, w której zmarł św. Maksymilian Maria Kolbe, wybierając dobrowolnie śmierć głodową. Następnie przeszli pod Ścianę Śmierci, gdzie w ciszy uczcili zmarłych w obozie więźniów. Ostatnim miejscem, które zobaczyli uczniowie była szubienica, na której 16 kwietnia 1947 roku został stracony komendant obozu Rudolf Höss oraz krematorium.
Po zwiedzeniu obozu Auschwitz młodzież pojechała do Brzezinki. Tam zobaczyła baraki dla więźniów, jeden z wagonów jakimi przewożono ludzi do obozu oraz przeszła tą samą drogą, którą więźniowie nieświadomie podążali na śmierć. Następnie klasy ósme zobaczyły pomnik poświęcony wszystkim ofiarom, stworzony z wielu tablic zapisanych najróżniejszymi językami z całego świata oraz ruiny krematorium nr 2.
Na zakończenie wizyty w Auschwitz-Birkenau uczniowie wzięli udział w warsztatach podczas, których poznali losy życia w obozie kilku więźniów. Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć tragizm tego miejsca.”To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć – oto sedno tego, co mamy do powiedzenia” powiedział Primo Levi, jeden z więźniów obozu Auschwitz. Wizyta w miejscu pamięci była dla uczniów żywą lekcją historii, która na długo pozostanie w ich pamięci.