Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w OCK

Wspólne śpiewanie pieśnio patriotycznych (5)

W ramach obchodów Święta Niepodległości dnia 10 listopada 2017 r.  w sali widowiskowej Oświęcimskiego Centrum Kultury grupa uczniów i uczennic z kl. 6a, 6b i 7a naszej szkoły brała udział w koncercie „Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych”  tworząc kilkudziesięcioosobowy chór wraz z uczniami  innych szkół oświęcimskich: podstawowych i gimnazjalnych. Koncert ten przeszedł już do tradycji, a realizowany jest w ramach  25 edycji projektu “Młodzież pamięta” w 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Podczas tej uroczystości chóry wspólnie zaśpiewały 7 pieśni patriotycznych:

  1. „Wojenko, wojenko”
  2. „O mój rozmarynie”
  3. „Przybyli ułani”
  4. „Rozkwitały pąki białych róż”
  5. „Piechota”
  6. „Marsz Polonia”
  7. „Pierwsza Brygada”.

 

Każda pieśń była poprzedzona słowem wiążącym, wzmianką o autorach, bohaterach i historii pieśni.

Na imprezę przybyli zaproszeni goście: władze miejskie wraz z wiceprezydentem miasta Marią Pendrak, kombatanci, dyrektorzy szkół, uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe, gimnazjalne, a także mieszkańcy Oświęcimia. Wszyscy uczestnicy chętnie włączali się do wspólnego śpiewu.

Przed koncertem podczas przerwy w próbie udało nam się jeszcze obejrzeć poplenerową wystawę malarstwa olejnego uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku Białej. Na wystawie nasi uczniowie podziwiali pejzaże, które zachwycały bogactwem żywych, intensywnych kolorów. Kontrastem dla tych zdecydowanych kolorystycznie obrazów były akwarele, które oglądaliśmy już po koncercie w galerii „Tyle światów” w ramach wystawy zatytułowanej: „Między architekturą a pejzażem”. Uczniowie mieli okazję porównać sobie obie techniki, w których plamy kolorów inaczej się układały oraz zmieniały swoją wyrazistość i ostrość.

W dniu 11 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystościach z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Rozpoczęła je msza święta za Ojczyznę w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów, poprzedzona wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, w tym też oczywiście naszego zespołu 11 – nastki.

Była to dla naszych uczniów cenna lekcja historii.

Galeria zdjęć