Zalety zajęć sportowych dla najmłodszych

ogłoszenie dla rodzica

Zajęcia sportowe dla dzieci stanowią jedną z możliwych form spędzania wolnego czasu.

Najchętniej w zajęciach sportowych dla dzieci biorą udział najmłodsi – przedszkolaki są zazwyczaj pełne ruchu i energii, a ćwiczenia nie kojarzą im się z koniecznością czy zmęczeniem. Dlatego warto wykorzystać naturalną chęć dzieci do wykonywania ćwiczeń, by zaszczepić ją w nich na długie lata i by nigdy nie kojarzyła im się ona z nieprzyjemnym obowiązkiem.

Lista korzyści, jakie dają zajęcia sportowe dla dzieci jest długa. Przede wszystkim – aktywność fizyczna najczęściej sprawia dziecku przyjemność. Dlaczego więc mu na nią nie pozwolić, jeśli przy okazji pojawią się i inne zalety?

Zajęcia sportowe dla dzieci spełniają jeszcze inną funkcję: rozwijają ich zmysły, przede wszystkim równowagi i koncentracji. Wzmacniają się również kościmięśnie dziecka, organizm zostaje dotleniony. Dlatego próbujmy zorganizować dziecku jak najwięcej zabaw na świeżym powietrzu.

Zajęcia sportowe dla dzieci ćwiczą nie tylko ich ciało, ale i umysł. Aktywność fizyczna to doskonała okazja do pozbycia się nadmiaru energii u bardzo ruchliwych dzieci. Jeśli dziecko ma gorszy dzień, jest zdenerwowane, skupienie się na sporcie skutecznie odwróci jego uwagę od złych myśli.

Zajęcia sportowe dla dzieci uczą współpracy z innymi, organizowania zadań w grupie. Dziecko uczy się również, że czasem, by odnieść sukces, trzeba bardzo się postarać, za to zwycięstwo smakuje wtedy szczególnie mocno.

Sport nieodmiennie wiąże się z przegrywaniem – jeśli rodzic czy trener wytłumaczą dziecku, że w przegrywaniu nie ma nic złego, łatwiej wejdzie ono w życie szkolne i późniejsze. Nie będzie tak mocno przeżywało niepowodzeń, bo spotka się z nimi nie po raz pierwszy. Dziecko będzie wiedziało, że jedna porażka nie oznacza nic złego, że zdarza się każdemu i że warto starać się, by w przyszłości jej uniknąć.

Zajęcia sportowe dla dzieci wychowują najmłodszych w przekonaniu, że trzeba zachowywać się uczciwie, że każdy, kto przystępuje do zawodów, ma na starcie takie same szanse.

Dzieci chętnie bawią się z rodzicami i rodzeństwem, a aktywność fizyczna to także najprostsze zajęcia, jak spacery. Warto o tym pamiętać i znaleźć w każdym tygodniu chociaż jeden dzień, by na taki wspólny spacer się wybrać.

Pedagodzy