obraz

“Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Janusz Korczak

Dziś jest ulubiony dzień wszystkich dzieci! Tych małych i tych nieco większych! W Polsce ten wyjątkowy dzień obchodzony jest 1 czerwca

Historia Dnia Dziecka w Polsce i na świecie

W Polsce Dzień Dziecka od 1950 roku obchodzi się 1 czerwca. Na stałe w kalendarzu zapisało się w 1952 roku. Inicjatorem Dnia Dziecka jest organizacja International Union for Protection of Childhood. W jej cele wpisuje się m.in. zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Warto wspomnieć, że od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży, a przed II wojną światową Dzień Dziecka obchodzono 22 września.

Dzień Dziecka na świecie

Interesujący wydaje się fakt, że w niektórych krajach Święto Dzieci wcale nie jest obchodzone 1 czerwca. Najwcześniej Dzień Dziecka obchodzi się we Francji i we Włoszech. To właśnie wtedy rodzice wraz z dziećmi zasiadają do uroczystej kolacji, podczas której spożywają tzw. ciasto z wróżbami. Trzy miesiące później święto maluchów obchodzi Turcja, a w Brazylii dzieci świętują dopiero jesienią.

Poniżej zamieszczamy przykładową listę krajów, w których Dzień Dziecka obchodzimy w innym terminie niż w Polsce:

• Francja – 6 stycznia
  • Włochy – 6 stycznia
  • Turcja – 23 kwietnia
  • Japonia – 5 maja
  • Australia – pierwsza sobota lipca
  • Brazylia – 12 października

Dzień Dziecka zawsze ma być radosny, więc życzymy dużo uśmiechów!

Pozdrawiamy Wszystkie Dzieci

Pedagodzy