ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

bty

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 13 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor Danuta Skrzypecka, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń

Motto naszego spotkania brzmiało: „Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Nauczyciel…..jakże wiele to słowo znaczy. O losy jego na przestrzeni wieków upominało się wielu. Już w XVI wieku Andrzej Frycz Modrzewski z całej siły podkreślał, jak ważne jest dla Rzeczypospolitej, aby broniła stanu nauczycielskiego wszelkimi sposobami i ochraniała go:

„Widzimy codziennie bardzo wielkie wydatki na rozmaite sprzęty, wspaniałe domy, wyszukane biesiady i inne niekonieczne rzeczy. Czemu nie  można znaleźć sposobu na pokrywanie słusznych wydatków, których nie  można na nic  lepiej obrócić niż na odnowienie i utrzymanie szkół? Jeśli  bowiem idzie o pożytek, nie masz doprawdy większego nad ten, który ma ze

szkół religia i państwo(…) Nigdy bez gniewu nie patrzę na przewrotność tych   ludzi, którzy nauczycieli szkolnych mają niemal za nic, choć ich tak samo  powinni szanować jak lekarzy, prawników i innych dobrze zasłużonych dla   Rzeczypospolitej. Praca nauczyciela nie mniejsza niż tamtych, użyteczność zaś  równa albo i  większa (…)”

W części artystycznej zaprezentowali się członkowie koła teatralnego pod kierunkiem pani Beaty Latko oraz członkowie chóru pod kierunkiem pani Beaty Baran. Dzieci pięknie podziękowały nauczycielom za ich trud włożony w wychowanie i nauczanie. Widzom bardzo podobał się fragment, w którym uczeń  i nauczyciel wzajemnie składają sobie życzenia, a także scenka z pewnej lekcji….Nauczyciele ze wzruszeniem, ale także uśmiechem wysłuchali pytań uczniowskich. Całość była okraszona świetnie wykonanymi piosenkami o szkole.

Wioleta Guzdek