Wycieczka klas czwartych do Krakowa

W dniu 5 grudnia klasy czwarte wyjechały na wycieczkę mikołajkową do Krakowa. Miały okazję podziwiać wyjątkowo piękne szopki.

Szopka krakowska jest zjawiskiem niespotykanym w skali światowej. Jej forma ukształtowała się w dziewiętnastowiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie II wojny światowej, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija.

Po tej uczcie dla oczu dzieci mogły wejść do Kościoła Mariackiego, w którym zapoznały się z historią ołtarza Wita Stwosza oraz poznały legendę związaną z hejnałem. Później uczestnicy wycieczki zwiedzili muzeum Jana Matejki. Dzieci wróciły pełne wrażeń i emocji. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo udana.