Wyjście klasy 4a do Centrum Żydowskiego

20151105_100856

5 listopada uczniowie klasy 4a wybrali się na wycieczkę do Centrum Żydowskiego. Wysłuchali tam prelekcji pracownika Muzeum na temat czterystuletniej obecności Żydów w naszym mieście, ich historii i kultury. Tematem zajęć była wiara oświęcimskich Żydów, obyczaje, obrzędy, stroje. Uczniowie obejrzeli miejsca i przedmioty kultu religijnego, zwiedzili odrestaurowaną synagogę Chewra Lomdei Misznajot. Wysłuchali nagranych wspomnień oświęcimskich Żydów ocalałych z Holocaustu. Była to rzetelna lekcja z zakresu kultury żydowskiej; dzieci uczestniczyły w niej z ciekawością . Wiedziały przecież, że słuchają opowieści o narodzie, który nie tak dawno żył w Oświęcimiu i tworzył swoje pomniki kultury. Podczas tej wycieczki poznały też pewną wiedzę statystyczną, m.in. że spośród ośmiu tysięcy oświęcimskich Żydów Holocaust przeżyło osiemdziesięciu.
Była to też bez wątpienia wyjątkowa lekcja szacunku i tolerancji dla odmienności.

Galeria zdjęć