Wyruszyli na podbój stolicy!

69975448_2622840481113522_6393449249803075584_n

W dniach 4.09-6.09 2019r. uczniowie klas VII a,b,d wraz z wychowawczyniami wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Jej celem było poznanie fascynującej historii stolicy, jej architektury czy instytucji kultury. W pierwszym dniu pobytu złożyliśmy wizytę w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Mieliśmy okazję poznać bliżej historię króla Jana III Sobieskiego, jego rodziny, a szczególnie ukochanej żony, Marysieńki. Następnie wyruszyliśmy zwiedzać Stare Miasto. Tam podziwialiśmy Zamek Królewski, widniejącą obok ogromną kolumnę Zygmunta III Wazy – najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy. Spacerując po Starym Mieście, dotarliśmy do pomnika Małego Powstańca, gdzie chwilą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich „małych” powstańców warszawskich.

Ulica Świętojańska to przede wszystkim Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela – miejsce, w którym na przestrzeni wieków odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, gdzie zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja i gdzie obecnie spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości, m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy też Prymas Stefan Wyszyński.

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam doświadczyliśmy wielu emocji i wzruszeń oraz dumy, że jesteśmy Polakami. Duże wrażenie na wielu z nas zrobił stalowy monument, który przecina wszystkie poziomy ekspozycji. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach. Dobiegające z niego brzmienie bijącego serca – symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Kiedy przykładaliśmy ucho do każdej dziury po kuli, było w niej słychać dźwięki walczącego miasta – pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radiowe. Następnie mieliśmy okazję obejrzeć trójwymiarowy film “Miasto ruin”,realizację pierwszej w Polsce cyfrowej rekonstrukcji miasta zniszczonego podczas II wojny światowej. Powstały film to kilka minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Żywa lekcja historii zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Potem wyruszyliśmy na ul. Wiejską, gdzie zwiedziliśmy sejm. Weszliśmy na balkon sali plenarnej i wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji przewodnika na temat pracy posłów. Kolejnym punktem drugiego dnia był spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Wycieczka nie byłaby w pełni udana, gdyby nie wizyta w galerii Złote Tarasy. Ta część naszej wyprawy szczególnie ucieszyła dziewczyny, gdyż miały okazję zrobić sobie zdjęcia z odtwórcą roli Kacperka Boskiego (Mateusza Pawłowskiego) z filmu „Rodzinka. pl”. Ostatnią atrakcją tego dnia był wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki . Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękną panoramę miasta w promieniach zachodzącego słońca. Dzień trzeci rozpoczęliśmy od spaceru po Krakowskim Przedmieściu. Tam mieści się oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Później odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, który znajduję się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się zmianie uroczystej warty przy grobie, który został odsłonięty 2 listopada 1925, pod kolumnadą Pałacu Saskiego.

Wreszcie mogliśmy zrealizować kolejny cel wycieczki-Centrum Nauki Kopernik, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Było przy tym naprawdę dużo zabawy . Ostatnim niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki był stadion PGE Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie to spełnienie naszych marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, byliśmy zaskoczeni wielkością, ogromem tego miejsca. Naprawdę robi wrażenie!

Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy ciekawe miejsca, mieliśmy okazję zrobić wiele pięknych zdjęć. Warszawa to ogromne miasto, którego nie da się zwiedzić w tak krótkim czasie, dlatego mamy nadzieję,że jeszcze uda nam się tu wrócić.